Aqualisa Lumi + Electric Shower 10.5kW - Mirrored Chrome (LMEP10501)
- Aqualisa LMEP10501
- Official Aqualisa stockists
- 30 day returns
Voted No. 1 out of 105 bathroomcompanies from 60,396 reviews
Not what you're looking for? See all Aqualisa electric showers.
Product Description:
- Mirror finish and lighting stip indicator.
- 5 Spray handset.
- Universal multi-fit: 8 water & 6 electric entry points.
- 105mm Harmony handset with 5 spray settings, rub clean nozzles, and a pinch grip slider.
- Over-temperature protection and phased shutdown safety features.
- Temperature and power control dials.
- Water System Compatibility: Mains cold supply only - 5-20⁰C.
- Cable entry point: Right & left-hand side, top, bottom & rear.
- Water entry point: Right & left-hand side, top, bottom, side & rear.
- Flow rates: @3 bar Min 2.7-3.3ltr/min, max 11ltr/min.
- Inlet fitting connections: 15mm Compression or push fit elbow.
The Aqualisa Lumi + Electric Shower 10.5kW - Mirrored Chrome (LMEP10501) is a genuine, brand new Aqualisa product, covered by a Aqualisa manufacturer's guarantee.
Product Specifications:
- Brand Aqualisa
- Name Aqualisa Lumi + Electric Shower 10.5kW - Mirrored Chrome (LMEP10501)
- SKU / MPN Aqualisa LMEP10501
- GTIN / EAN 5023942312548
- Categories Aqualisa Electric Showers
Electric Showers - Range Aqualisa Lumi Electric Showers
- Colour Mirror Chrome
- Dual Output No
- Power Entry Multiple
- Power Rating 10.5kW
- Water Entry Multiple
- Condition Brand New
- Returns 30 day money-back guarantee
- Manufacturer Guarantee Yes
- PDF Guide Download (0.38 MB)
Do you have a question about the Aqualisa Lumi + Electric Shower 10.5kW - Mirrored Chrome (LMEP10501)?